Sleeve Gastrektomi (Mide Tüpü)

Tüp Mide Ameliyatı, midenin %75-80’ini çıkaran bariatrik bir işlemdir. Şu anda Amerika Birleşik Devletleri’nde ve dünya çapında en sık uygulanan bariatrik prosedürdür.

Tüp Mide Ameliyatı hayata köklü değişiklikler getiriyor!Genel olarak iyileştirilmiş yaşam kalitesiAmeliyattan sonraki bir yıl içinde yaklaşık %60-70 oranında aşırı kilo kaybı

Diabetes mellitus tip II, hipertansiyon, uyku apnesi, yağlı karaciğer hastalığı, eklem ağrısı ve hiperlipidemi gibi obezite ile ilgili sağlık durumlarının iyileştirilmesini sağlar. Yemek yeme isteği azalır.Açlık hissinde azalma olur.

Tüp Mide ameliyatı nasıl çalışır?

Mide hacminde küçülme olur, bu da kişilerin ameliyattan sonra çok daha çabuk doymalarına neden olur.Açlık hormonlarının salgılanmasının azalması gibi hormonal değişiklikler, insanların daha az aç hissetmesine neden olur.Ameliyattan sonra yiyeceklerin mide ve bağırsaklardan daha hızlı geçmesini sağlayan artan mide hareketliliği

Mide Kolunun Tarihçesi ve Trendi

Başlangıçta, Gastrik Sleeve, biliopankreatik diversiyon duodenal switch operasyonunun kısıtlayıcı parçasıydı. Daha sonra perioperatif riskleri azaltmak için duodenal switch ameliyatı olan çok obez hastalarda mide kılıfı ilk aşama ameliyat oldu. Tüp mide ameliyatından sonra bazı hastalar yeterince kilo vermiş ve planlanan ikinci aşama on iki parmak bağırsağı değiştirme ameliyatına girememiştir. Bu bulgular, obezite cerrahlarını tüp mide ameliyatını bağımsız bir obezite prosedürü olarak düşünmeye sevk etti. İlk laparoskopik Mide Tüpü 2000 yılında yapılmıştır.

Son on yılda, tüp mide ameliyatlarının sayısı neredeyse her yıl artmaya devam ediyor. Artık ABD’de yapılan tüm obezite ameliyatlarının yarısından fazlası tüp mide ameliyatıdır.

Mide Tüpünden sonra ne kadar kilo veririm?

Ortalama olarak, insanlar fazla kilolarının yaklaşık %60-70’ini kaybederler.

İlk 2 hafta: 10-20 lira; çoğu hasta günde yaklaşık bir pound kaybeder

İlk 3 ay: %35-45 fazla kilo kaybı

İlk 6 ay: %50-60 fazla kilo kaybı

İlk yıl: %60-70 fazla kilo kaybı

Çoğu insan ameliyattan 12-24 ay sonra en düşük kilosuna ulaşır.

Mide Tüpü başarı oranı yaklaşık %80-90’dır.

Obeziteye Bağlı Sağlık Sorunlarının İyileştirilmesi

Büyük klinik deneyler ve araştırmalar, tüp mide ameliyatının obezite ile ilgili aşağıdakiler gibi birçok sağlık sorununun çözülmesine veya iyileştirilmesine yol açtığını kanıtlamıştır:

Tip 2 diyabet: Çoğu çalışma, tip 2 diyabetli hastaların %60-80’inin tüp mide ameliyatından sonra hastalıkta remisyon veya iyileşme sağlayabildiğini göstermiştir.

 • Hipertansiyon
 • Karaciğer yağlanması hastalığı
 • Yüksek kolestorol
 • uyku apnesi
 • Azalan kanser riski
 • PCOS
 • Astım
 • Migren
 • Ağrıya katılmak
 • Depresyon ve diğer psikososyal sorunlar
 • Kısırlık
 • İdrarını tutamamak
 • Gut

Uygunluk ve Sigorta Kapsamı

Çoğu sigorta şirketi, aşağıdaki kriterleri karşıladığınızda bariatrik cerrahiyi kapsar:

BMI 40’tan büyük veya Obezite ile ilgili sağlık sorunlarından biri ile 35-39.9 arasında BMI:

 • Hipertansiyon
 • 2 tip diyabet
 • uyku apnesi
 • Yağlı karaciğer hastalığı veya
 • hiperlipidemi

BMI 30-34.9 olan hastalar için sigorta, obezite cerrahisi prosedürlerini kapsamayacaktır. Ancak obezite ile uzun süredir mücadele eden, özellikle obeziteye bağlı sağlık sorunları olan bireyler için kendi kendine ödeme seçeneklerimiz bulunmaktadır.

Ameliyat Sonrası İyileşme

Ameliyat yaklaşık 40-70 dakika sürer.

Hastaneden taburculuk genellikle 1-2 gece sonra gerçekleşir.

Tüm hastalar ameliyattan 3-4 saat sonra yürümeye teşvik edilir.

Genel olarak, ağrı ameliyattan sonra kolayca yönetilebilir. Çoğu hasta önerilen ağrı kesici ilaçlardan daha azını alır.

Çoğu hasta 2-4 hafta sonra işe ve/veya okula geri döner. Yorgunluk, sıvı diyetten düşük kalori alımı nedeniyle ilk 2 hafta yaygındır. Ancak hastaların çoğu diyetin bu aşamasında açlık hissetmezler. Enerji seviyesi, ameliyattan yaklaşık 2 hafta sonra yumuşak diyete geçildikten sonra hızla iyileşir. Bazen hastaların ameliyattan sonra haftada 2-3 gün evden çalışmasına izin veriyoruz.

Hastalar ameliyattan 4 hafta sonra egzersiz yapmaya başlayabilir.

Komplikasyonlar ve Riskler

Son on yılda, cerrahi tekniklerin ve cerrahların deneyimlerinin gelişmesiyle birlikte, tüp mide genel olarak güvenli bir obezite cerrahisi prosedürü haline geldi. Bununla birlikte, ameliyat sırasında ve sonrasında komplikasyonlar hala ortaya çıkabilir. Tüp mide ameliyatının başlıca komplikasyonları ve riskleri aşağıdadır:

Zımba hattından sızıntı – bu, tüp mide ameliyatının hızlı bir komplikasyonudur. Stabil hat ameliyattan sonra açılır. Sızıntıların çoğu endoskopik prosedürle tedavi edilebilir.

Striktür/darlık – tüp mide ameliyatından sonra midenin daralması ile ilgili bir başka nadir komplikasyon. Çoğu darlık/darlık endoskopik dilatasyon ile tedavi edilebilir.

Kanama

Kan pıhtısı

Kalp Yanığı – Bu, bariatrik cerrahide çok tartışmalı bir konudur ve farklı merkezlerden gelen veriler tutarsızdır. Deneyimlerimize göre, ameliyattan önce mide ekşimesi olan hastaların çoğu, kilo kaybına bağlı olarak ameliyattan sonra semptomlarda iyileşme görüyor. Bazı hastalarda, çoğu durumda reçetesiz satılan anti-asit ilaçlarla tedavi edilebilen yeni mide ekşimesi gelişebilir.

Besin veya vitamin eksikliği

Kilo Alma – 1-2 yıl sonra, herkeste hafif kilo alımı yaygındır.

Bariatrik prosedürler ve hastaların yaklaşık %10-20’si tüp mide ameliyatından sonra önemli ölçüde kilo alabilir. 5 yıllık takipten sonra birçok merkez, hastaların çoğunluğunun Tüp Mide Ameliyatından sonra kilo vermeyi sürdürebildiğini gösteren veriler topladı.

Fazla deri, bazı durumlarda sigorta fazla derinin alınmasını karşılayacaktır.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Diyet

1.Gün: Sıvı diyeti temizleyin. Bazı cerrahlar hastaların ameliyattan birkaç saat sonra su içmesine izin verir.

2-14. Gün: Protein karışımları, yoğurt, et suyu, süt ve meyve suyu içeren tam sıvı diyet

3-5 Hafta: Yumuşak gıda diyeti

Hastalar ameliyattan 5 hafta sonra düzenli yemek vermeye başlayabilir. Her seferinde az miktarda yemek yemeleri ve daha sık yemek yemeleri teşvik edilir.

Tüm hastalar ameliyattan sonra multi-vitamin ve B kompleksi almalıdır.

Mide Tüpünün Diğer Bariatrik Prosedür Türleriyle Karşılaştırılması

Laparoskopik gastrik bantlama (Lap-band) bir zamanlar çok popülerdi. Bununla birlikte, yüksek uzun vadeli komplikasyon oranı ve düşük kilo kaybı nedeniyle, ABD’de ve dünya çapında her yıl Lap-band ameliyatlarının sayısı azaldı. ABD’deki büyük akademik Bariatrik Cerrahi Merkezlerinin çoğu, bu zamanda nadiren Lap-band prosedürünü uygular.

Laparoskopik Roux-en-Y Gastrik Bypass Cerrahisi, obezite cerrahisinin altın standardıdır. Bununla birlikte, Gastrik Tüp, teknik basitliği ve daha az uzun vadeli komplikasyon oranları nedeniyle son yıllarda en popüler obezite cerrahisi olarak Gastrik Bypass Ameliyatının yerini almıştır.

Gastrik Tüpün Gastrik Bypass Ameliyatına Karşı Avantajı

Teknik olarak Mide Tüpü çok daha basit bir ameliyattır. Tüp mide ameliyatı süresi genellikle 40-70 dakika iken, mide baypas ameliyatının tamamlanması yaklaşık 2-3 saat sürmektedir.

Mide Tüpü işleminde besin veya vitamin eksikliği olasılığı çok daha düşüktür. Ayrıca Tüp Mide hastalarında emilim bozukluğu söz konusu değildir.

Gastrik Bypass hastalarında bağırsak tıkanıklığı, marjinal ülser ve iç fıtıklar gibi bazı uzun vadeli komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Tüp mide hastalarının bu komplikasyonları geliştirme şansı son derece nadirdir.