Karaciğer

Karnın sağ üst kısmında, göğüs kafesinin altında yer alan karaciğer, vücuttaki en büyük ikinci organdır. Çok karmaşık ve dinamik bir organ olan karaciğer, kandaki pıhtılaşma faktörlerini yönetir, kanı toksinlerden temizler, çok sayıda enzim ve proteini kontrol eder, kolesterol seviyelerini kontrol eder ve gıdaların sindirimine yardımcı olmak için safra üretir.

Çoğu organın aksine, karaciğer kaybolan dokuyu yenileyebilir ve bu gerçeğin karaciğer nakli alanında muazzam bir etkisi olmuştur.

Karaciğer, bir zamanlar kalp ve beyinle birlikte vücuttaki en önemli organlardan biri olarak düşünülürdü. Bir kişinin duygularını kontrol ettiği düşünülüyordu ve ‘güvercin karaciğeri’ olarak adlandırılmak, sizin yumuşak huylu ve omurgasız bir insan olduğunuzu ima etmekti. Büyük bir karaciğer, bir kişiye cesaret ve cesaret verdi.

Karaciğer hasarı birçok faktörden kaynaklanabilir. Alkol ve bazı ilaçlar karaciğer için toksiktir, ancak enfeksiyonlar ve hatta bazı kabuklu deniz ürünlerine maruz kalma nedeniyle de hasar meydana gelebilir. Karaciğer hasar gördüğünde vücut bu hayati fonksiyonları yerine getiremez. Karaciğer bozukluğu olan kişilerde yorgunluk ve mide bulantısı görülür.İlaç reklamlarında belki de en sık duyulan ifade, “Karaciğer probleminiz varsa bunu almayın.” Tüm ilaçlar karaciğerden süzülür ve bunun karaciğer hasarı olan hastaların tedavisi üzerinde olumsuz etkileri olabilir.