Safra kesesi nedir?

Safra kesesi, safrayı depolayan küçük bir organdır. Safra ağacı adı verilen içi boş kanallar sistemi ile sindirim sisteminize bağlanır.Safra kesesi, karaciğerin sağ lobunun altında bir girinti içinde oturur. Yaklaşık bir inç genişliğinde ve üç inç uzunluğundadır ve bir ucunda kistik kanala bağlandığı yerde incelir. Safra gerektiğinde kasılan ve enzimi kistik kanaldan zorlayan kaslı bir organdır.Safra kesesi, safra olarak da bilinen safra için bir rezervuar oluşturur, bu nedenle safra kesesi adı verilir. Burada depolanan safra aslında karaciğerde üretilir. Mesanenin kendisi çok büyük değildir; bununla birlikte safra güçlü bir enzimdir.

Safra kesesi ne yapar?

Yağın sindirimi zordur. Kullanılabilir enerjiye parçalanmaya direnir. Safra, yağların parçalanmasına yardımcı olan güçlü bir enzimdir. Yediğiniz yiyecekler yağ içerdiğinde, mide ve oniki parmak bağırsağı safra kesesini uyaran ve böylece safrayı sindirim sistemine zorlayan bir madde salgılar. Safra yağı emülsifiye ederek enerji üretimi için kullanılabilir hale getirir.

Safra kesesi neden çıkarılır?

Safra kesesi safra sularını ve bazı durumlarda taş oluşturabilen güçlü enzimleri depolar. Bu taşlar safra kesesinin astarını tahriş eder ve bazen safra ağacından geçer. Çoğu zaman bu olaysız gerçekleşir; ancak taşlar safra yollarına yerleşebilir. Bu şiddetli ağrıya neden olur.

Safra kesem olmadan hayatta kalabilir miyim?

Safra kesesinin alınması, yaşam tarzı üzerinde çok az etkisi olan yaygın bir tıbbi prosedürdür. Yağ oranı yüksek bir diyet yerseniz biraz rahatsızlık hissedebilirsiniz. Safra kesesinin, vücutta enerji olarak kullanılabilmesi için yağları parçalamak amacıyla enzimleri depoladığını ve salgıladığını unutmayın. Doktorunuz, göz önünde bulundurmak isteyebileceğiniz herhangi bir yaşam tarzı değişikliği hakkında daha fazla bilgiye sahip olacaktır.