Hipertermik intraperitoneal kemoterapi (HIPEC) cerrahisi, karındaki belirli kanserleri tedavi eden iki aşamalı bir prosedürdür. Kanserli tümörler cerrahi olarak çıkarılır ve daha sonra kalan kanserli hücreleri yok etmek için doğrudan karın içine ısıtılmış kemoterapi ilaçları uygulanır.

HİPEK ameliyatı nedir?

HİPEK ameliyatı, kaynaklandığı organın ötesine yayılmış kanseri tedavi etmek için karın içine yüksek dozda kemoterapi verilmesini içerir. Karın boşluğunun (periton) kaplamasına yayılan karın kanserlerinin geleneksel kemoterapi ile tedavisi zor olabilir. HİPEK cerrahisi daha etkili bir tedavi seçeneği sunar.

HİPEK ameliyatı hangi kanser türlerini tedavi eder?

HİPEK ameliyatı, karındaki hastalıkları, sıvı birikimini ve kanserleri tedavi edebilir. HIPEC ile tedavi edilen en yaygın kanserler şunlardır:

  • adrenal kanser
  • apendiks kanseri
  • Kolon ve rektum kanseri
  • Mide (mide) kanseri
  • Karaciğer kanseri
  • mezotelyoma
  • Yumurtalık kanseri
  • Pankreas kanseri
  • periton kanseri

HİPEK ameliyatı iki aşamadan oluşur:

Sitoredüktif Cerrahi

Sitoredüktif cerrahi HİPEK cerrahisinin ilk aşamasıdır. Anestezi altındayken, cerrahınız tüm görünür kanserli tümörleri ve hastalıklı dokuyu görmek için karnınızda bir kesi yapacaktır.

HİPEK Prosedürü

İkinci aşama HIPEC prosedürüdür. Cerrahınız tüm görünür tümörleri ve hastalıklı dokuları karından çıkardıktan sonra, karın boşluğunuza pompalanan kemoterapi ilaçlarını içeren bir kateter yerleştirecektir. Kateterler, kemoterapi ilaçlarını ısıtan ve bunları bir ila iki saat boyunca karnınızdan akıtan bir perfüzyon makinesine bağlanır. Cerrahınız kalan kemoterapiyi karından boşaltacak ve kesi kapatılmadan önce karnı bir tuz solüsyonuyla durulayacaktır.

Prosedürün süresi, kanserin karın boyunca ne kadar yayıldığına bağlı olarak değişebilir. İleri evre kanserin cerrahi ile tedavisi daha uzun sürebilir.

Hipek için adaymıyım?

Bu, kanserinizin nereden kaynaklandığına ve hastalığın veya kanserin yayılımının ciddiyetine bağlıdır. Prosedürden geçmek için yeterince sağlıklı olup olmadığınızı doktorunuz belirleyecektir.

HİPEK ameliyatının faydaları nelerdir?

HİPEK cerrahisi, geleneksel kemoterapi yöntemlerinin etkili bir şekilde ulaşamadığı karna yüksek dozda kemoterapiyi doğrudan yerleştirir.

Bu yenilikçi prosedür, uzun vadeli sonuçları iyileştirebilir ve ameliyat edilemez veya ileri evre kanser teşhisi konan hastalar için daha fazla tedavi seçeneği sağlayabilir.