Özofagus Bozuklukları

Yemek borusu bozuklukları yemek borunuzu ağzınızdan midenize taşıyan boruyu etkiler. En sık görülen tipi GÖRH’dir. GÖRH, akalazya ve Barrett’s özofagusu gibi rahatsızlıklar mide ekşimesi veya yutma sorunlarına neden olur ve yemek borusu kanseri riskinizi artırır. Diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri ile birlikte ilaçlar yardımcı olabilir.

Yemek borusu bozuklukları nelerdir?

Özofagus bozuklukları, yemek borusunun nasıl çalıştığını etkileyen bir dizi koşuldur. Yemek borunuz  veya yemek borusu  sindirim sisteminin, yiyeceklerin ağzınızdan midenize ulaşmasına yardımcı olan kısmıdır.Farklı hastalıklar yemek borusunu etkileyerek yutma güçlüğüne veya yutma güçlüğüne neden olabilir. En sık görülen özofagus bozukluğu gastrointestinal reflü hastalığıdır (GÖRH). GÖRH, aşırı mide asidinin yemek borusuna (asit reflü) geri hareket ederek iltihaplanmaya neden olduğu durumdur.

Yemek borusu rahatsızlıklarının türleri nelerdir?

GÖRH: En yaygın özofagus bozukluğu, alt özofagus sfinkteri düzgün kapanmadığında ortaya çıkar. Sonuç olarak, mide asidi ve içeriği yemek borunuza geri akar.

Akalazya: Alt özofagus sfinkteri açılmaz veya gevşemez, bu da yiyeceklerin mideye girmesini engeller.Yemek borusundaki kasları kontrol eden sinirlere bir şey zarar verir.

Barrett’s özofagusu: Kronik, tedavi edilmemiş asit reflüsü olan kişilerde yemek borusunun alt kısmı mide zarı gibi görünmeye başlar ve hücreler bağırsak hücrelerine benzemeye başlar. Bu değişiklikler yemek borusu ve midenin birleştiği yerde gerçekleşir. Bu durum daha yüksek özofagus kanseri riski ile ilişkilidir.

Eozinofilik özofajit: Eozinofil adı verilen beyaz kan hücreleri yemek borusunda aşırı miktarda bulunur. Sonuç, özofagus astarının (özofajit) iltihaplanması veya şişmesidir. Bu durum, çoklu alerjisi olan hastalarda daha sık görülür.

Yemek borusu kanseri: İki tür yemek borusu kanseri vardır: skuamöz hücreli karsinom ve adenokarsinom. Genel olarak konuşursak, sigara, radyasyon ve HPV enfeksiyonu özofagus skuamöz hücreli karsinom riskini artırırken, sigara ve asit reflüsü adenokarsinom riskini artırır.

Özofagus divertikülü: Yemek borusunda zayıf bir noktada bir çıkıntı meydana gelir. Akalazya hastaları divertikül geliştirmeye daha yatkındır.

Yemek borusu spazmları: Yemek borusunda anormal kas spazmları (kasılmalar) oluşur. Bu nadir, ağrılı durum, yiyeceklerin mideye ulaşmasını engeller.

Yemek borusu darlıkları: Yemek borusu çok daralır. Yiyecekler ve sıvılar yavaş yavaş mideye geçer.

Hiatal herniler: Midenin üst kısmı diyaframdaki bir açıklığın üzerinde çıkıntı yapar ve göğse oturur. Bu durum daha fazla asit reflüsüne yol açar.

BELİRTİLER VE NEDENLERİ

Yemek borusu bozuklukları için risk faktörleri nelerdir?

Özofagus bozukluğu geliştirme şansını artıran faktörler şunlardır:

 • Alkol kullanımı.
 • Obezite veya hamilelik nedeniyle ekstra kilo.
 • Bazı antibiyotikler, antidepresanlar ve ağrı kesiciler dahil ilaçlar.
 • Boynunuza veya göğsünüze radyasyon tedavisi.
 • Pasif içiciliğe maruz kalma dahil olmak üzere sigara içmek.

Yemek borusu rahatsızlıklarının belirtileri nelerdir?

Belirtiler özofagus bozukluğunun tipine göre değişir. Şunları yaşayabilirsiniz:

 • Karın ağrısı, göğüs ağrısı veya sırt ağrısı.
 • Kronik öksürük veya boğaz ağrısı.
 • Yutma güçlüğü veya boğazınızda yiyecek varmış gibi hissetme.
 • Mide ekşimesi (göğsünüzde yanma hissi).
 • Ses kısıklığı veya hırıltı.
 • Hazımsızlık (midenizde yanma hissi).
 • Yetersizlik (mide asidi veya içeriğin yemek borunuzdan ağzınıza gelmesi) veya kusma.
 • Açıklanamayan kilo kaybı.

TEŞHİS VE TESTLER

Özofagus bozuklukları için tanı testleri şunları içerir:

Üst endoskopi, uzun, ince bir kapsam kullanarak sindirim sisteminin üst kısmını inceler. Sağlayıcınız ayrıca biyopsi için doku örnekleri alabilir ve iltihaplanma, kanser ve diğer hastalıkların belirtilerini arayabilir.

Gastrointestinal X-ışınları (baryum yutma), sıvı bir baryum çözeltisinin yemek borusu ve sindirim sisteminden nasıl aktığını görmek için görüntülemeyi kullanır.

Yemek borusu manometrisi, bir sıvıyı yutarken yemek borunuzdaki ve alt yemek borusu sfinkterinizdeki kasların ne kadar iyi çalıştığını ölçer.

Yemek borusu pH testi yemek borunuzdaki mide asidi miktarını (pH seviyeleri) ölçer.

YÖNETİM VE TEDAVİ

Yemek borusu bozuklukları nasıl tedavi edilir?

Tedaviler duruma göre değişir. Bunlar şunları içerebilir:

Mide asidini azaltmak için antasitler, proton pompa inhibitörleri ve histamin reseptör (H2) blokerleri.Daralmış bir yemek borusunu açmak veya bir sfinkter kasını gevşetmek için endoskopik dilatasyon.Özofagus spazmlarını geçici olarak durdurmak veya sfinkter kasını gevşetmek için Botulinum toksini (Botox®) enjeksiyonları.Hastalıklı bir yemek borusunun bir kısmını veya tamamını çıkarmak için özofajektomi ameliyatı.Alt özofagus sfinkterini güçlendirerek GÖRH veya hiatal herniyi tedavi etmek için laparoskopik antireflü cerrahisi (Nissen fundoplikasyonu).Heller miyotomi ve peroral endoskopik miyotomi (POEM), akalazya ve özofagus spazmlarını tedavi eder.

ÖNLEME

Özofagus bozukluğuna yakalanma riskimi nasıl azaltabilirim?

GÖRH veya asit reflü, diğer daha ciddi özofagus bozukluklarına yol açabilir. GÖRH ve yemek borusu sorunlarını önlemek veya azaltmak için şu adımları atabilirsiniz:

Gece geç saatlerde yemek yemekten kaçının ve yemek ile yatmak arasında en az üç saat bekleyin.Baharatlı, yağlı, domates bazlı veya narenciye gıdalarının yanı sıra kafeinli ve gazlı içecekleri azaltın.Gün boyunca daha küçük öğünler yiyin, yemek yerken kendinize zaman ayırın ve uyumadan birkaç saat önce yemeyi bırakın.Alkol tüketimini sınırlayın ve sigarayı bırakmak veya tütün ürünlerini kullanmayı bırakmak için yardım isteyin.

Yatağınızın başını kaldırın veya uyurken başınızı bir yastığın üzerine kaldırın.

Fiziksel olarak aktif kalın ve sağlıklı bir kiloyu koruyun.

GÖRÜNÜM / PROGNOZ

Özofagus bozukluklarının komplikasyonları nelerdir?

Uygun tedavi olmadan GÖRH ve akalazya gibi bazı özofagus bozuklukları özofagus kanseri riskinizi artırabilir.Yetersizlik, yiyeceklerin soluk borusuna (soluk borunuza) ve akciğerlerinize gitmesine neden olabilir. Bu sorun (aspirasyon olarak adlandırılır) pnömoniye ve akciğer enfeksiyonlarına yol açabilir. Yutma sorunları ayrıca sizi yetersiz beslenme ve dehidrasyona daha yatkın hale getirir.

Özofagus bozuklukları olan insanlar için görünüm nedir?

Özofagus bozukluğu olan birçok kişi, reçetesiz veya reçeteli ilaçlarla semptomlarını hafifletir. Özofagus kanseri veya akalazya gibi bazı durumlar ameliyat gerektirebilir. Diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri ile birleştirilen tedaviler semptomları kontrol altında tutabilir.