Karın Duvarı Fıtıkları

Karın duvarı fıtığı, duvardaki kazanılmış veya doğuştan bir zayıflık veya kusur alanı yoluyla karın içeriğinin dışarı çıkmasıdır. Birçok fıtık asemptomatiktir, ancak bazıları hapsedilir veya boğulur, ağrıya neden olur ve acil ameliyat gerektirir. Tanı kliniktir. Tedavi elektif cerrahi onarımdır.Karın fıtıkları, özellikle erkeklerde son derece yaygındır.

Karın Fıtıklarının Sınıflandırılması

 • Karın duvarı fıtıkları
 • kasık fıtıkları
 • Tüm karın fıtıklarının yaklaşık %75’i kasıktır. İnsizyonel fıtıklar başka bir %10 ila 15’ini oluşturur. Femoral ve olağandışı fıtıklar kalan %10 ila %15’ini oluşturur.
 • Strangüle fıtıklar, kan kaynaklarının fiziksel olarak daralması nedeniyle iskemiktir. Strangülasyon, bağırsak enfarktüsü, perforasyon ve peritonite neden olabilir.
 • Karın duvarı fıtıkları
 • göbek fıtıkları
 • epigastrik fıtıklar
 • Spigel fıtıkları
 • İnsizyonel (ventral) fıtıklar
 • Göbek fıtıkları (göbek halkası boyunca çıkıntılar) çoğunlukla doğuştandır, ancak bazıları yetişkinlikte obezite, asit, hamilelik veya kronik periton diyalizi nedeniyle edinilir.
 • Epigastrik fıtıklar linea alba yoluyla oluşur.
 • Spigel fıtıkları, genellikle göbek seviyesinin altında, rektus kılıfının lateralindeki transversus abdominis kasındaki defektlerden oluşur.
 • İnsizyonel fıtıklar, önceki abdominal cerrahiden bir kesi ile oluşur.
 • Kasık fıtıkları, kasık bağının üzerinde meydana gelir. Dolaylı kasık fıtıkları, iç kasık halkasını kasık kanalına geçer ve doğrudan kasık fıtıkları doğrudan ileriye doğru uzanır ve kasık kanalından geçmez.
 • Femoral fıtıklar inguinal ligamanın altında oluşur ve femur kanalına girer.

Spor fıtıkları

Spor fıtığı gerçek bir fıtık değildir, çünkü karın içeriğinin dışarı çıktığı karın duvarı defekti yoktur. Bunun yerine, bozukluk, özellikle kasık kemiğine yapıştıkları yerde, alt karın veya kasıkta bir veya daha fazla kas, tendon veya bağın yırtılmasını içerir. Daha uygun olarak atletik pubalji olarak adlandırılır.

Karın Duvarı Fıtıklarının Belirtileri ve Belirtileri

Çoğu hasta, yalnızca belirsiz bir rahatsızlığa neden olabilen veya asemptomatik olabilen görünür bir şişkinlikten şikayet eder. Çoğu fıtık, hatta büyük olanlar bile, kalıcı hafif basınçla manuel olarak azaltılabilir; hastayı Trendelenburg pozisyonuna getirmek yardımcı olabilir. Hapsedilmiş bir fıtık azaltılamaz ve bağırsak tıkanıklığının nedeni olabilir. Boğulmuş bir fıtık, tipik olarak mide bulantısı ve kusma ile birlikte, sürekli, giderek artan ağrıya neden olur. Fıtığın kendisi hassastır ve üstündeki deri eritemli olabilir; Peritonit, lokalizasyona bağlı olarak yaygın hassasiyet, defans ve rebound ile gelişebilir.

Karın Duvarı Fıtıkları Tanısı

Klinik değerlendirme

Karın fıtığı tanısı kliniktir. Fıtık ancak karın basıncının artmasıyla ortaya çıkabileceğinden hasta ayakta muayene edilmelidir. Fıtık palpe edilemezse, muayene eden kişi karın duvarını palpe ederken hasta öksürmeli veya Valsalva manevrası yapmalıdır. Muayene göbek, kasık bölgesi (erkeklerde kasık kanalında bir parmak ile), femoral üçgen ve mevcut herhangi bir kesi üzerinde odaklanır.

Fıtıklara benzeyen kasık kitleleri, adenopati (bulaşıcı veya kötü huylu), ektopik testis veya lipomun sonucu olabilir. Bu kütleler katıdır ve indirgenemezler. Skrotal kitle varikosel, hidrosel veya testis tümörü olabilir. Fizik muayene şüpheli ise ultrason yapılabilir.

Karın Duvarı Fıtıkları için Prognoz

Konjenital göbek fıtıkları nadiren boğulur ve tedavi edilmezler; çoğu birkaç yıl içinde kendiliğinden düzelir. Çok büyük kusurlar 2 yaşından sonra elektif olarak onarılabilir.

Erişkinlerde görülen göbek fıtıkları kozmetik kaygılara neden olur ve elektif olarak tamir edilebilir; boğma ve hapsetme olağandışıdır ancak olabilir ve genellikle omentum içerir