Mini gastrik bypass nedir?

Mini gastrik bypass, geleneksel Roux-en-Y gastrik bypass’a çekici bir alternatiftir. Aslında, bypass veya tüp mide düşünüyorsanız, mini baypası da düşünmenizde fayda var.

Roux ve manşona benzer kilo kaybı ve sağlık yararları sunar.

İki baypas prosedüründen daha basit ve daha hızlıdır.

İşlemin yapılma şekli, iç fıtık riskinin geçerli olmadığı anlamına gelir.

Geleneksel “roux-en-y” gastrik bypass’a göre bazıları önemli olan bir dizi avantaj sunar. İşte faydaları:Kilo kaybı sonuçları mini ile roux-en-y’den marjinal olarak daha iyidir

Bağırsak kesilmez ve mideye yeniden bağlanmaz ve sadece bir anastomoz vardır (mide ile bağırsak arasındaki birleşme). Daha az kesim, daha az risk ve daha hızlı kurtarma anlamına gelir

Mini daha hızlı bir prosedürdür

İç fıtık riski (bypass hastaları için en endişe verici risk mini ile sıfıra yakın)

Uygun muyum?

Mini için uygunluk kriterleri genel olarak Roux en y gastrik bypass ile aynıdır. VKİ’si 40’ın üzerinde olan hastaları ‘Mini’ için uygun görüyoruz. Kilonuzu yönetmek için başka yöntemler de denemiş olmanız gerekecek ve kilonuz günlük yaşamınızı olumsuz yönde etkileyecektir.

Uygunluğunuzla ilgili kararlar, artıları ve eksileri tartışacağımız ve kişisel olarak hangi prosedürün sizin için en iyi olduğunu anladığınızdan emin olacağımız istişarenizde her zaman yüz yüze tartışılır. İstisnai durumlarda Mini’yi 35’lik bir BMI’ye indireceğiz, ancak asla daha düşük olmayacak.

Mini gastrik bypass ameliyatı

Mini gastrik bypass ameliyatının ilk bölümünde mide bölünerek küçük bir mide tüpü oluşturulur. Yenilen yiyecekler bu küçük mideye gider. Bu, prosedürün kısıtlayıcı kısmıdır ve herhangi bir zamanda yalnızca çok az miktarda yiyeceğin yenebileceği anlamına gelir.

Daha sonra cerrah (yaklaşık 150 cm uzunluğunda) bir bağırsak halkası getirir ve bunu yeni küçük midenin alt kısmıyla birleştirir (birleşmeye “anastamoz” denir). Bu şekilde besinler küçük mideden ince bağırsağa geçer ve burada büyük midede üretilen sindirim suları ile tanışır. Bu nedenle, yaklaşık 150 cm ince bağırsak, yediğiniz yiyeceklerin kalorileri ve besinleri bağırsakta emilmeden önce atlanmıştır. Daha az kalori tüketerek kilo verirsiniz*.

Mini baypas, önümüzdeki dönemde obezite tedavisinde ana yöntem haline gelecek. Roux ile karşılaştırıldığında mükemmel sonuçlar ve bir dizi fayda sağlar. Her ikisinin de oynayacağı bir rol vardır ve tercih edileni hastadan hastaya değişir. Kola bakanlar Mini’yi de düşünmeli. Özellikle de sızıntıların yönetilmesi söz konusu olduğunda Mini’yi destekleyen çok iyi nedenler var.

Ne kadar kilo vereceğim?

İnsanların mini bypass ameliyatı geçirdiklerinde aradıkları asıl fayda elbette kilo vermektir. Bununla birlikte, özellikle sağlıktaki gelişmeler söz konusu olduğunda, başka önemli faydalar da vardır. Kilolarıyla ilişkili sağlık sorunlarını yöneten kişiler, bypasstan sonra önemli gelişmeler bekleyebilirler.

Tipik olarak, standart gastrik bypass prosedüründe olduğu gibi, mini gastrik bypass hastalarının 2 yıllık bir süre içinde fazla kilolarının %60-70’ini kaybetmelerini bekliyoruz ve bu kiloların çoğu ameliyattan sonraki ilk yıl içinde kaybediliyor*. Bazı insanların tüm fazla kilolarını verdiklerini vaka çalışmalarımızdan göreceksiniz. Telafi etmek için biraz daha az kaybedenler olacaktır. Bu nedenle %60-70 makul bir beklentidir.