Tiroid nedir?

Tiroid bezi, boynun ön tarafında yer alan, soluk borusunun (trakea) etrafına sarılmış küçük bir organdır. Kelebek şeklindedir, ortasında daha küçüktür ve boğazınızın yanında uzanan iki geniş kanat vardır. Tiroid bir bezdir. Vücudunuzun her yerinde, vücudunuzun belirli bir şeyi yapmasına yardımcı olan maddeleri oluşturup saldıkları bezleriniz vardır. Tiroidiniz, vücudunuzun birçok hayati fonksiyonunu kontrol etmeye yardımcı olan hormonlar üretir.

Tiroidiniz düzgün çalışmadığında, tüm vücudunuzu etkileyebilir. Vücudunuz çok fazla tiroid hormonu üretiyorsa, hipertiroidizm adı verilen bir durum geliştirebilirsiniz. Vücudunuz çok az tiroid hormonu üretiyorsa buna hipotiroidizm denir. Her iki durum da ciddidir ve sağlık uzmanınız tarafından tedavi edilmesi gerekir.

Tiroid ne yapar?

Tiroidinizin vücudunuzda yapması gereken önemli bir işi vardır – metabolizmayı kontrol eden tiroid hormonlarını serbest bırakmak ve kontrol etmek. Metabolizma, vücudunuza aldığınız gıdaların enerjiye dönüştürüldüğü bir süreçtir. Bu enerji, vücudunuzun birçok sisteminin doğru şekilde çalışmasını sağlamak için tüm vücudunuzda kullanılır. Metabolizmanızı bir jeneratör olarak düşünün. Ham enerjiyi alır ve daha büyük bir şeye güç vermek için kullanır.Tiroid, metabolizmanızı birkaç spesifik hormonla kontrol eder – T4 (tiroksin, dört iyodür atomu içerir) ve T3 (triiyodotironin, üç iyodür atomu içerir). Bu iki hormon tiroid tarafından üretilir ve vücudun hücrelerine ne kadar enerji kullanmaları gerektiğini söylerler. Tiroidiniz düzgün çalıştığında, metabolizmanızın doğru hızda çalışmasını sağlamak için doğru miktarda hormonu koruyacaktır. Hormonlar kullanıldıkça tiroid de yenilerini oluşturur.Bunların hepsi hipofiz bezi denen bir şey tarafından denetleniyor. Kafatasının ortasında, beyninizin altında bulunan hipofiz bezi, kan dolaşımınızdaki tiroid hormonlarının miktarını izler ve kontrol eder. Hipofiz bezi vücudunuzda tiroid hormonlarının eksikliğini veya yüksek hormon seviyelerini algıladığında, kendi hormonu ile miktarları ayarlayacaktır. Bu hormona tiroid uyarıcı hormon (TSH) denir. TSH tiroide gönderilecek ve tiroide vücudun normale dönmesi için ne yapılması gerektiğini söyleyecektir.

Tiroid hastalığı nedir?

Tiroid hastalığı, tiroidinizin doğru miktarda hormon üretmesini engelleyen tıbbi bir durum için genel bir terimdir. Tiroidiniz tipik olarak vücudunuzun normal çalışmasını sağlayan hormonlar üretir. Tiroid çok fazla tiroid hormonu ürettiğinde, vücudunuz enerjiyi çok hızlı kullanır. Buna hipertiroidizm denir. Enerjiyi çok hızlı kullanmak sizi yormaktan daha fazlasını yapar – kalbinizin daha hızlı atmasına, denemeden kilo vermenize ve hatta gergin hissetmenize neden olabilir. Öte yandan, tiroidiniz çok az tiroid hormonu üretebilir. Buna hipotiroidizm denir. Vücudunuzdaki tiroid hormonunun çok az olması yorgun hissetmenize, kilo almanıza ve hatta soğuğa tahammül edememenize neden olabilir.

Bu iki ana bozukluğa çeşitli koşullar neden olabilir. Ayrıca ailelerden de geçebilirler (miras yoluyla).

Tiroid hastalığından kimler etkilenir?

Tiroid hastalığı herkesi etkileyebilir – erkekler, kadınlar, bebekler, gençler ve yaşlılar. Doğumda mevcut olabilir (tipik olarak hipotiroidizm) ve yaşlandıkça gelişebilir (genellikle kadınlarda menopozdan sonra).

Tiroid hastalığı çok yaygındır ve Amerika Birleşik Devletleri’nde tahminen 20 milyon insan bir tür tiroid bozukluğuna sahiptir. Bir kadının tiroid rahatsızlığı teşhisi konması, bir erkekten yaklaşık beş ila sekiz kat daha fazladır.

Aşağıdaki durumlarda tiroid hastalığı geliştirme riskiniz daha yüksek olabilir:

Ailede tiroid hastalığı öyküsü var.

Tıbbi bir rahatsızlığınız var (bunlar arasında pernisiyöz anemi, tip 1 diyabet, primer adrenal yetmezlik, lupus, romatoid artrit, Sjögren sendromu ve Turner sendromu sayılabilir).

İyot oranı yüksek bir ilaç (amiodaron) alın.

60 yaş üstü, özellikle kadınlarda.

Geçmişte tiroid rahatsızlığı veya kanseri (tiroidektomi veya radyasyon) tedavisi gördüyseniz.

Tiroid hastalığına ne sebep olur?

İki ana tiroid hastalığı türü hipotiroidizm ve hipertiroidizmdir. Her iki duruma da tiroid bezinin çalışma şeklini etkileyen diğer hastalıklar neden olabilir.

Hipotiroidizme neden olabilecek durumlar şunlardır:

Tiroidit: Bu durum tiroid bezinin iltihaplanmasıdır (şişmesi). Tiroidit, tiroidinizin ürettiği hormon miktarını azaltabilir.

Hashimoto tiroiditi: Ağrısız bir hastalık olan Hashimoto tiroiditi, vücut hücrelerinin tiroide saldırdığı ve zarar verdiği otoimmün bir durumdur. Bu kalıtsal bir durumdur.

Doğum sonrası tiroidit: Bu durum, doğumdan sonra kadınların %5 ila %9’unda görülür. Genellikle geçici bir durumdur.

İyot eksikliği: İyot, tiroid tarafından hormon üretmek için kullanılır. İyot eksikliği, dünya çapında birkaç milyon insanı etkileyen bir sorundur.

Çalışmayan bir tiroid bezi: Bazen tiroid bezi doğumdan itibaren düzgün çalışmaz. Bu, yaklaşık 4.000 yenidoğandan 1’ini etkiler. Tedavi edilmezse, çocuğun gelecekte hem fiziksel hem de zihinsel sorunları olabilir. Tüm yenidoğanlara tiroid fonksiyonlarını kontrol etmek için hastanede bir tarama kan testi yapılır.

Hipertiroidizme neden olabilecek durumlar şunlardır:

Graves hastalığı: Bu durumda tiroid bezinin tamamı aşırı aktif olabilir ve çok fazla hormon üretebilir. Bu soruna yaygın toksik guatr (genişlemiş tiroid bezi) de denir.

Nodüller: Hipertiroidi, tiroid içinde aşırı aktif olan nodüllerden kaynaklanabilir. Tek bir nodül toksik otonom işleyen tiroid nodülü olarak adlandırılırken, birkaç nodülü olan bir bez toksik multinodüler guatr olarak adlandırılır.

Tiroidit: Bu bozukluk ağrılı olabilir veya hiç hissedilmeyebilir. Tiroiditte, tiroid orada depolanan hormonları serbest bırakır. Bu birkaç hafta veya ay sürebilir.

Aşırı iyot: Vücudunuzda çok fazla iyot (tiroid hormonları yapmak için kullanılan mineral) olduğunda, tiroid ihtiyaç duyduğundan daha fazla tiroid hormonu üretir. Bazı ilaçlarda (amiodaron, bir kalp ilacı) ve öksürük şuruplarında aşırı iyot bulunabilir.

Şeker hastalığım varsa tiroid hastalığı geliştirme riski daha mı yüksek?

Şeker hastalığınız varsa, şeker hastalığı olmayan kişilere göre tiroid hastalığı geliştirme riskiniz daha yüksektir. Tip 1 diyabet otoimmün bir hastalıktır. Zaten bir otoimmün bozukluğunuz varsa, bir başkasını geliştirme olasılığınız daha yüksektir.

Tip 2 diyabetli kişiler için risk daha düşüktür, ancak yine de oradadır. Tip 2 diyabetiniz varsa, daha sonraki yaşamda bir tiroid hastalığı geliştirme olasılığınız daha yüksektir.

tiroid sorunlarını kontrol etmek için düzenli testler önerilir. Tip 1 diyabetliler, tip 2 diyabetli kişilere göre teşhisten hemen sonra ve daha sonra yılda bir veya daha fazla kez test edilebilirler. Tip 2 diyabetiniz varsa test için düzenli bir program yoktur, ancak sağlık uzmanınız zaman içinde test için bir program önerebilir.

Şeker hastalığınız varsa ve tiroid testi pozitif çıkarsa, kendinizi mümkün olan en iyi şekilde hissetmenize yardımcı olmak için yapabileceğiniz birkaç şey vardır. Bu ipuçları şunları içerir:

 • Yeterince uyumak.
 • Düzenli egzersiz yapmak.
 • Diyetinizi izlemek.
 • Tüm ilaçlarınızı belirtildiği şekilde almak.
 • Sağlık hizmeti sağlayıcınız tarafından yönlendirildiği şekilde düzenli olarak test edilmek.

Tiroid hastalığında hangi yaygın semptomlar olabilir?

Tiroid hastalığınız varsa yaşayabileceğiniz çeşitli belirtiler vardır. Ne yazık ki, bir tiroid rahatsızlığının semptomları genellikle diğer tıbbi durumların ve yaşam evrelerinin belirtilerine çok benzer. Bu, semptomlarınızın bir tiroid sorunuyla mı yoksa tamamen başka bir şeyle mi ilgili olduğunu bilmeyi zorlaştırabilir.

Çoğunlukla, tiroid hastalığının semptomları iki gruba ayrılabilir – çok fazla tiroid hormonuna (hipertiroidi) bağlı olanlar ve çok az tiroid hormonuna (hipotiroidi) bağlı olanlar.

Aşırı aktif tiroid (hipertiroidizm) belirtileri şunları içerebilir:

 • Kaygı, sinirlilik ve sinirlilik yaşamak.
 • Uyumakta güçlük çekiyorum.
 • Kilo kaybetmek.
 • Büyümüş tiroid bezi veya guatr olması.
 • Kas zayıflığı ve titreme olması.
 • Düzensiz adet dönemleri yaşamak veya adet döngünüzü durdurmak.
 • Isıya karşı hassas hissetmek.
 • Görme sorunları veya göz tahrişi olması.
 • Yetersiz çalışan bir tiroidin (hipotiroidizm) belirtileri şunları içerebilir:
 • Yorgun hissetmek (yorgunluk).
 • Kilo almak.
 • Unutkanlık yaşamak.
 • Sık ve ağır adet dönemlerinin olması.
 • Kuru ve kaba saçlara sahip olmak.
 • Boğuk bir sese sahip olmak.
 • Soğuk sıcaklıklara karşı hoşgörüsüzlük yaşamak.

Tiroid sorunları saçlarımı kaybetmeme neden olabilir mi?

Saç dökülmesi, tiroid hastalığının, özellikle hipotiroidizmin bir belirtisidir. Saç dökülmesi yaşamaya başlarsanız ve bundan endişe duyuyorsanız, sağlık uzmanınızla konuşun.

Tiroid sorunları nöbetlere neden olabilir mi?

Çoğu durumda, tiroid sorunları nöbetlere neden olmaz. Bununla birlikte, teşhis edilmemiş veya tedavi edilmemiş çok şiddetli hipotiroidizm vakalarınız varsa, düşük serum sodyumu geliştirme riskiniz artar. Bu yol açabilir

Tiroid hastalığı nasıl tedavi edilir?

tiroid hormon seviyenizi normale döndürmektir. Bu, çeşitli şekillerde yapılabilir ve her özel tedavi, tiroid durumunuzun nedenine bağlı olacaktır.

Yüksek seviyelerde tiroid hormonlarınız (hipertiroidizm) varsa, tedavi seçenekleri şunları içerebilir:

Anti-tiroid ilaçlar (metimazol ve propiltiorasil): Bunlar, tiroidinizin hormon üretmesini durduran ilaçlardır.

Radyoaktif iyot: Bu tedavi, tiroidinizin hücrelerine zarar vererek yüksek düzeyde tiroid hormonu üretmesini engeller.

Beta blokerler: Bu ilaçlar vücudunuzdaki hormon miktarını değiştirmez, ancak semptomlarınızı kontrol etmeye yardımcı olurlar.

Cerrahi: Daha kalıcı bir tedavi şekli olan sağlık uzmanınız tiroidinizi cerrahi olarak çıkarabilir (tiroidektomi). Bu, hormon üretmesini engelleyecektir. Bununla birlikte, hayatınızın geri kalanında tiroid replasman hormonları almanız gerekecektir.

Düşük tiroid hormonlarınız (hipotiroidizm) varsa, ana tedavi seçeneği:

Tiroid replasman ilacı: Bu ilaç, tiroid hormonlarını vücudunuza geri eklemenin sentetik (insan yapımı) bir yoludur. Yaygın olarak kullanılan bir ilaca levotiroksin denir. Bir ilaç kullanarak tiroid hastalığını kontrol edebilir ve normal bir hayat yaşayabilirsiniz.

Tiroid çıkarma ameliyatının farklı türleri var mıdır?

Sağlık uzmanınız tiroidinizin alınması gerektiğine karar verirse, yapılabilecek birkaç yol vardır. Tiroidinizin tamamen veya kısmen çıkarılması gerekebilir. Bu, durumunuzun ciddiyetine bağlı olacaktır. Ayrıca, tiroidiniz çok büyükse (büyümüşse) veya üzerinde çok fazla büyüme varsa, bu, bazı ameliyat türlerine uygun olmanızı engelleyebilir.

Tiroidinizi çıkarmak için yapılan ameliyata tiroidektomi denir. Bu ameliyatın yapılabileceği iki ana yol vardır:

Boynunuzun ön tarafında bir kesi ile.

Koltuk altınızda bir kesi ile.

Boynunuzun ön tarafındaki kesi, daha çok tiroidektominin geleneksel versiyonudur. Cerrahınızın doğrudan içeri girmesine ve tiroidi çıkarmasına izin verir. Çoğu durumda, bu en iyi seçeneğiniz olabilir. Tiroidiniz özellikle büyükse veya daha büyük nodüllere sahipse bu yaklaşıma ihtiyacınız olabilir.

Alternatif olarak, cerrahınızın koltuk altınızda bir kesi yaptığı ve ardından tiroidinize bir tünel oluşturduğu tiroid çıkarma ameliyatının bir versiyonu vardır. Bu tünel, yükseltilmiş retraktör adı verilen özel bir aletle yapılır. Koltuk altınızdaki kesiği boynunuzla birleştiren bir açıklık oluşturur. Cerrah, tiroide ulaşmak için tünelden hareket edecek robotik bir kol kullanacaktır. Bir kez orada, tiroidi tünelden ve koltuk altınızdaki kesiden geri çıkarabilir.

Bu işleme genellikle izsiz denir çünkü kesi koltuk altının altındadır ve görüş alanı dışındadır. Ancak, cerrah için daha karmaşıktır ve tünel sizin için daha invazivdir. Aşağıdaki durumlarda bu tür tiroid çıkarılması için aday olmayabilirsiniz:

 • Sağlıklı bir vücut ağırlığında değiller.
 • Büyük tiroid nodülleri var.
 • Tiroidit veya Graves hastalığı gibi bir durumunuz var.
 • Tüm tedavi seçenekleriniz ve sizin için en iyi ameliyat türü hakkında sizinle konuşun.

Tiroid cerrahisinden (tiroidektomi) iyileşmek ne kadar sürer?

Tiroidiniz cerrahi olarak çıkarıldıktan (tiroidektomi) sonra vücudunuzun iyileşmesi birkaç hafta alacaktır. Bu süre zarfında aşağıdakiler de dahil olmak üzere birkaç şeyden kaçınmalısınız:

 • Kesiğinizi su altına daldırmak.
 • 15 pounddan daha ağır bir nesneyi kaldırmak.
 • Hafif egzersizden fazlasını yapmak.
 • Bu genellikle yaklaşık iki hafta sürer. Bundan sonra normal aktivitelerinize dönebilirsiniz.

GÖRÜNÜM / PROGNOZ

Tiroidim alındıktan ne kadar sonra yorgunluğum geçer?

Tipik olarak, ameliyattan hemen sonra semptomlarınıza yardımcı olması için size ilaç verilecektir. Vücudunuz aslında tiroid çıkarıldıktan sonra bile hala içinde dolaşan tiroid hormonuna sahiptir. Hormonlar hala vücudunuzda iki ila üç hafta kalabilir. İlaç, tiroid çıkarıldıktan sonra vücudunuza yeni hormonları yeniden sokar. Ameliyattan sonra hala yorgun hissediyorsanız, bunun herhangi bir ameliyat türünden iyileşmenin normal bir parçası olabileceğini unutmayın. Vücudunuzun iyileşmesi zaman alır. Ameliyattan sonra hala yorgunluk ve tiroid hastalığının diğer semptomlarını yaşıyorsanız, sağlık uzmanınızla konuşun.

Tiroidimin bir kısmı cerrahi olarak çıkarılırsa, diğer kısım beni ilaçlardan uzak tutmak için yeterli tiroid hormonu üretebilecek mi?

Bazen cerrahınız tiroidinizin bir kısmını çıkarabilir ve diğer kısmını bırakabilir, böylece tiroid hormonları oluşturmaya ve salmaya devam edebilir. Bu, büyük olasılıkla tiroid probleminize neden olan bir nodülünüzün olduğu durumlarda ortaya çıkar. Tiroidinin sadece bir tarafı alınan kişilerin yaklaşık %75’i ameliyattan sonra hormon replasman tedavisi olmaksızın yeterli tiroid hormonu üretebilmektedir.