Üst endoskopi nedir?

Özofagogastroduodenoskopi (EGD) olarak da bilinen üst endoskopi, yemek borusu (yutma borusu), mide ve ince bağırsağın (duodenum) üst kısmının astarını incelemek için kullanılan bir prosedürdür.mümkün olduğunda üst GI yolunun belirli bozukluklarını teşhis etmek ve tedavi etmek için bu prosedürü uygulayabilir. Genellikle karın ağrısı, yutma güçlüğü, uzun süreli bulantı ve kusma, mide ekşimesi, açıklanamayan kilo kaybı, anemi veya bağırsak hareketlerinizde kan belirtilerini araştırmak için kullanılır.

Hazırlık

Bu test için midenin aç olması çok önemlidir, bu nedenle işlemden en az 6 saat önce hiçbir şey yememeli veya içmemelisiniz (ağızdan alınan ilaçları almak için küçük yudumlar dışında). Herhangi bir antasit, aspirin veya ibuprofen (Advil, Motrin, Alleve) almayın.

Çoğu zaman EGD “bilinçli sedasyon” altında yapılır. İşlem sırasında sizi çok rahat ve uykulu yapan intravenöz ilaçların bir kombinasyonu verilecektir. Prosedürün kendisi hakkında hiçbir şey hatırlamayabilirsiniz. Bu ilaçlar nedeniyle kendi başınıza araba kullanamayacaksınız ve ertesi güne kadar yasal belgeleri imzalamamalısınız. Sizi eve götürecek bir arkadaşa veya akrabaya ihtiyacınız olacak.

Onay formunu imzaladıktan sonra bir hastane önlüğü giyecek ve tüm gözlükleri, lensleri ve takma dişleri çıkaracaksınız. Kolunuzdaki veya elinizdeki bir damara bir IV iğnesi yerleştirilecektir. Sıvılar ve ilaçlar bu IV yoluyla uygulanacaktır. İşlem için özel bir odaya alınırsınız ve sağ tarafınıza yatmanız istenir. Ağzınızı uyuşturmak ve öğürmeyi azaltmak için (acı tadı olan) bir lokal anestezik ağzınıza püskürtülecektir. İşlem sırasında kan basıncını, kalp atış hızını ve kandaki oksijeni ölçmek için cildinize izleme cihazları yerleştirilecektir.

Uykunuz geldikten sonra  ince esnek tüpü (endoskop) ağız koruyucunun içinden geçirecektir. Yutkunduğunuzda, dürbünü yemek borusundan aşağıya doğru nazikçe ilerletecektir. Dürbünün ucundaki küçük bir video kamera doktorun görmesini sağlar. Özel kontroller doktorun şunları yapmasına izin verir: aletin ucunu belirli yönlerde hareket ettirin; bağırsaklara hava üfleyin; veya görüşünü temizlemek için salgıları emmek ve artıkları atmak. Endoskopta ayrıca doktorun teşhis veya tedavi için ihtiyaç duyabileceği özel aletlerin geçmesi için küçük bir kanal vardır.

Başlangıçta öğürme gibi hissedebilseniz de, bu çabucak geçecek ve yapılması gerekebilecek tanısal manevraların veya tedavilerin hiçbirini hissetmeyeceksiniz. Endoskop, nefes almanıza hiçbir şekilde müdahale etmeyecektir.

Özofagusunuzu dikkatlice inceledikten sonra endoskop midenize ilerletilecektir. Daha iyi bir görünüm elde etmek için midenizi şişirmek için az miktarda hava eklenecektir. Midenizdeki tüm alanlar muayene edilecektir.

Daha sonra endoskop pilordan (mide ile oniki parmak bağırsağı arasındaki açıklık) ilerletilir. Burada hafif bir baskı hissedebilirsiniz ancak herhangi bir acı hissetmemelisiniz. İnce bağırsağınızın ilk kısmı (duodenum) daha sonra herhangi bir anormallik için dikkatlice incelenir. Bundan sonra herhangi bir teşhis veya tedavi manevrası yapılacak ve dürbün ağzınızdan nazikçe geri çekilecektir. Tüm prosedür genellikle 10-30 dakika sürer.

Yıllar geçtikçe, ilerlemeler geçmişte ameliyat gerektiren hastalıkların endoskopik tedavisini mümkün kılmıştır. EGD sırasında kullanılabilecek birçok faydalı tedavi vardır. Bazı bağırsak bozuklukları ciddi kanamaya neden olabilir.

Varisler, özellikle karaciğer hastalığı olan hastalarda mide ve yemek borusunda bulunan büyük “varisli damarlardır”. Patlayabilir ve şiddetli kanamaya neden olabilirler. Endoskopi sırasında ilaç enjekte edilerek (skleroterapi) veya üzerlerine lastik bant konularak tedavi edilebilirler. Benzer şekilde mide ve duodenumdaki ülserler ve anormal kan damarları (AVM’ler) kanamaya neden olabilir. Bunlar, içlerine ilaç enjekte edilerek veya endoskopun ucundaki özel bir kateter (plastik tüp) aracılığıyla dağılarak onlara elektrik ve ısı uygulanarak tedavi edilebilir. Bir kez daha bu tedavilerin hiçbirini hissedemezsiniz.

Kasıtlı veya yanlışlıkla yutulmuş yabancı cisimler (piller, madeni paralar, tavuk veya balık kılçığı vb.) üst endoskopi sırasında üst GI yolundan da çıkarılabilir.