Paratiroid Bozuklukları

Paratiroid bozuklukları, kanda kırılgan kemiklere, böbrek taşlarına, yorgunluğa, halsizliğe ve diğer sorunlara neden olabilen anormal kalsiyum seviyelerine yol açar.

Paratiroid bezleri nelerdir?

Tiroid bezinin yakınında tipik olarak dört paratiroid bezi bulunur. Her paratiroid bezi normalde yaklaşık bir pirinç tanesi büyüklüğündedir (yaklaşık 3-5 milimetre çapında ve 30 – 60 miligram ağırlığında). Tiroid ve paratiroid bezleri fiziksel olarak birbirine yakın olmalarına ve vücudunuzun endokrin sisteminin bir parçası olmalarına rağmen, işlevleri birbiriyle ilgisizdir. Paratiroid bezleri, kan dolaşımındaki kalsiyum seviyelerini kontrol eden paratiroid hormonunu (PTH) salgılar. Vücudun diğer bölgeleri, özellikle kemikler, böbrekler ve ince bağırsak, kandaki kalsiyum seviyelerini artırarak PTH’ye yanıt verir. Kalsiyum vücudumuz için özellikle kas ve sinir fonksiyonu için çok önemlidir.

Paratiroid Bozuklukları Hakkında

Kural olarak, kandaki kalsiyum seviyesi düşükse paratiroid bezleri bunu algılar ve PTH salgılar. PTH daha sonra kemiklerden kan dolaşımına kalsiyum salınımına neden olur, böbreklerden D vitamini üretimini artırır ve sonuçta bağırsaklardan kalsiyum emilimini artırır. Kalsiyum seviyesi çok yüksekse, PTH salınımı çok düşük bir seviyeye düşmelidir.

Hiperparatiroidizm, paratiroid bezleri çok fazla paratiroid hormonu (PTH) ürettiğinde ortaya çıkar. Bu, birden fazla nedene bağlı olabilir ve bu neden, uygun tedavi türünün belirlenmesine yardımcı olur. Bazen tedavi, paratiroid bezi vücudun başka bir yerindeki bir soruna uygun şekilde yanıt verdiğinde, D vitaminini değiştirmek kadar basittir. Diğer durumlarda, bezin kendisinde bir sorun vardır ve ameliyat gerekir. Fazla paratiroid hormonu vücutta kırıklara, böbrek taşlarına, böbrek fonksiyonlarında azalmaya, kalp hastalığına, pankreatite, midede asit salgısında artışa ve ülserlere yol açabilen osteoporoz gibi olumsuz etkilere neden olabilir. Birçok hasta yorgunluk, depresyon, anksiyete, konsantrasyon güçlüğü, hafıza güçlüğü, uykusuzluk, yaygın kas ağrıları ve ağrıları, sık idrara çıkma (özellikle geceleri) ve kabızlık semptomları yaşar. Bu semptomlar başka birçok bozuklukla ilişkili olabileceğinden, bunların düzelip düzelmeyeceği tedavi sonrasına kadar asla bilinmez.

Tersi problem olan hipoparatiroidizm, paratiroid bezleri yeterli PTH üretmediğinde ortaya çıkar. Bu, düşük kan kalsiyum düzeyine yol açar ve kas, sinir ve diğer işlevleri olumsuz etkileyebilir.

Paratiroid Bozukluklarının Teşhisi

Tam bir öykü ve fizik muayene ile başlayan kapsamlı testlerle paratiroid bozukluklarını teşhis ediyoruz. Hiperparatiroidizm tipinin teşhisi, kan çalışmasına ve diğer laboratuvar testlerine dayanır. Görüntüleme testleri paratiroid bozukluklarını teşhis etmek için kullanılmaz, ancak paratiroid bozukluğunun varlığı laboratuvar testleri ile doğrulandıktan sonra istenebilir.