Anoskopi veya sigmoidoskopi

Anüs ve rektum bozukluklarını teşhis etmek için, doktor anüs çevresindeki cildi herhangi bir anormallik açısından inceler.eldivenli bir parmakla rektumu inceler. Kadınlar için bu genellikle vajinanın manuel muayenesi ile birlikte yapılır.

Daha sonra, doktor 3 ila 10 inç (yaklaşık 7 ila 25 santimetre) sert bir görüntüleme tüpü (anoskop veya proktoskop) ile anüs ve rektuma bakar. Daha sonra, doktorun kalın bağırsağın 2 veya daha fazla ayağını gözlemleyebilmesi için daha uzun, esnek bir tüp (sigmoidoskop) yerleştirilebilir.

Anoskopi veya sigmoidoskopi  genellikle rahatsız edicidir ancak ağrılı değildir. Bununla birlikte, anormal bir durum nedeniyle anüs içindeki veya çevresindeki alan ağrılıysa, doktor muayeneye geçmeden önce uyuşturan bir merhem (lidokain gibi) uygulayabilir veya lokal, bölgesel ve hatta genel anestezi verebilir. Bazen sigmoidoskopiden önce kalın bağırsağın alt kısmından kurtulmak için bir temizleme lavmanı verilir.

Sigmoidoskopi sırasında mikroskobik inceleme ve kültür için doku ve dışkı örnekleri alınabilir. Bir CT taraması veya MRI da yapılabilir.